Narozdiel od mäsa neobsahujú cholesterol a majú len minimum tuku. Zato vlákniny obsahujú celkom dosť, čo znamená že v črevách nám neostávajú tak dlho ako mäso. To sú dobré dôvody, prečo mať strukoviny na tanieri častejšie alebo ich úplne zameniť za mäso.
Ak by sme narátali, koľko rôznych druhov strukovín máme k dispozícií a čo všetko z nich môžeme pripraviť, našli by sme viac pestrosti, než v prípade mäsa. Ak na strukoviny nie ste zvyknutí, bude to možno chvíľu trvať, než si zvyknete pravidelne ich pripravovať. Chce to trochu plánovania a tiež fantázie pri ich príprave.
Keď som pred rokmi menila svoj jedálniček, často som varila dookola tie isté jedlá. Nemala som skúsenosti, poznala som málo surovín, nevedela som prípravu jedál dobre plánovať. A dnes je všetko inak. Každá zmena chvíľu trvá, dôležité je nebyť na seba zbytočne prísny a nevzdávať sa.
1 PL oleja
1 cibuľa
1 menšia ČL soli
3 guľôčky čierneho korenia
2 strúčiky cesnaku
3 petržleny
2 hrnčeky uvarenej bielej fazule (približne 1 hrnček suchej)
200 ml rastlinnej smotany (hodí sa ryžová alebo mandľová)
600 ml horúceho zeleninového vývaru alebo vody
1 – 2 PL umeoctu
trošku jablčného octu
Najprv si uvarte fazuľu, ktorú ste namáčali aspoň 10 hodín. Varte ju v novej vode s kúskom morskej riasy kombu. Tá pomáha zlepšiť stráviteľnosť strukovín a nikdy ju pri ich varení nevynechávam. Tiež pomôže ak pridáte bylinky. Napríklad saturejku či majoránku. V tlakovom hrnci mám fazuľu uvarenú za 45 minút, ale môže sa to mierne líšiť.
Toto je najdlhšia časť prípravy, ďalej to už bude celkom rýchle.
Praktický tip: Fazuľu môžete mať uvarenú vopred, pokojne aj 2 – 3 dni a skladovať v chladničke. Je to vždy zdravšie, ako fazuľa z konzervy. No hotové jedlo sa snažte uvariť čo najčerstvejšie, aby ste využili všetky benefity zeleniny. Ak vás zaujíma, ako to s varenou zeleninou funguje, prečítajte si môj e-book zdarma. Stiahnite si ho tu >>> Prečo a ako viac variť bez mäsa, mlieka, vajec a cukru.
Pripravte si zeleninu. Ošúpte a nakrájajte cibuľu, petržlen pokrájajte na kolieska. Cesnak ošúpte a nasekajte alebo popučte.
Zeleninový vývar (alebo vodu) priveďte k varu.
Cibuľu speňte na osolenom oleji. Pridajte petržlen a cesnak, krátko restujte.
Potom zalejte horúcim vývarom, pridajte guličky čierneho korenia a prikryté varte na miernom plameni 10 minút.
Potom pridajte fazuľu, ale nemusíte dať všetku, pretože ju budete mixovať. Vždy si časť (približně štvrtinu) nechávam bokom a pridávam ju až na konci do zmixovanej zmesi.
Fazuľu so zeleninou povarte ešte asi 5 minút, vyberte čierne korenie a pridajte smotanu. Ešte minútu varte a potom zmixujte do hladka. Zvládne to aj tyčový mixér.
Pridajte zbytok fazule a dochuťte umeoctom. Umeocot je kyslo-slaný, tak to s ním neprežeňte. Ak bude treba ešte okysliť, použite jablčný ocot.
Na tanieri môžete pokrm doplniť niečim chrumkavým či zeleným. Mňa tiež baví pridať pár kvapiek čili oleja.
Dobrú chuť
Vyskúšajte aj ďalšie recepty z bielej fazule. Napríklad výborný Toskánsky fazuľový šalát alebo Polievku z bielej fazule a pečenej zeleniny.