Toto výborné jedlo je naozaj veľmi jednoduché, zdravé a lacné. Nie je to prívarok, preto v tomto recepte nepoužívam žiadne mlieko či smotanu. Takto pripravená šošovica má jemne nakyslú chuť. Batátové hranolky a pečená tekvica hokkaido majú zas chuť jemne sladkú a preto je to podľa mňa výborná kombinácia. Ja si k nim ešte dávam ďalšiu kyslú zložku a to kvasenú zeleninu. Dodá mi extra porciu vitamínov a je skvelá pre správnu črevnú mikroflóru.
Šošovica:
1/2 hrnčeka suchej zelenej šošovice
1 menšia cibuľa
1 PL oleja
soľ
mleté čierne korenie
2-3 PL umeoctu
1 PL kukuričnej maizeny
1 PL sójovej omáčky (Shoyu alebo Tamari pre bezlepkový variant)
Pečená zelenina:
2 batáty
asi polovica menšej tekvice hokkaido
2 PL oleja vhodného na pečenie
1 PL omáčky Tamari
trošku mletého čierneho korenia
trošku sladkej červenej papriky
Šošovicu poriadne prepláchnite a namočte na 2 až 4 hodiny. Môžete ju variť aj bez namáčania, len to bude trvať o niečo dlhšie a namáčaná je tiež lepšie stráviteľná.
Zlejte vodu, v ktorej sa šošovica namáčala a varte v novej a to v približne dvojnásobnom množstve, ako je objem šošovice. Varte 15-20 minút bez soli, až kým nie je šošovica mäkká. Prebytočnú vodu zlejte, ak jej trošku ostane nevadí.
Počas varenia šošovice si pripravte zeleninu na pečenie.
Zapnite trúbu na 200 stupňov. Batáty ošúpte a nakrájajte na hrubšie hranolky. Tekvicu nešúpte a nakrájajte na podobne veľké mesiačiky.
Zmiešajte olej s ostatnými ingredienciami na marinádu. Batáty dajte do neveľkej misky a premiešajte ich s celou marinádou. Potom ich poukladajte na plech tak, aby sa nedotýkali. Na voľné miesto poukladajte mesiačiky hokkaido tekvice. Potrite ich zbytkom marinády, ktorá ostala v mise. Pečte asi 20 – 25 minút.
Kým sa pečie zelenina, očistite si cibuľu a pokrájajte ju nadrobno. Opražte ju na osolenom oleji do ružova a pridajte k uvarenej šošovici. Krátko spolu prehrejte a dochuťte mletým čiernym korením. Pridajte kopcovitú lyžicu maizeny, ktorú dobre zmiešate v troške studenej vody. Dobre premiešajte a povarte 1 – 2 minúty.
Odstavte a jedlo dochuťte umeoctom. Dajte najprv dve lyžice a ak cítite, že chcete ešte kyslejšiu chuť, pridajte ďalšiu lyžicu. Ja ešte v závere dochucujem sójovou omáčkou Shoyu, keďže nazačiatku nedávam veľa soli.
Dobrú chuť
Dnes som vyskúšala :) VYNIKAJÚCE! určite zaradím do môjho jedálnička. Tento receptík ma „zachránil“ keď som už nevedela čo variť :)
Teším sa Silvia :-) a ďakujem, že ste mi dali vedieť. Dúfam, že vám budú chutiť aj ďalšie recepty.