Slezina je orgán, o ktorom sa často nehovorí. Dá sa bez nej totiž žiť. No v čínskej medicíne (TČM) sa považuje za jeden z najdôležitejších orgánov. Tento tradičný, celostný, tisícročiami overený prístup považuje ochranu sleziny za nesmierne dôležitú.
Ak slezina nefunguje správne, môže to viesť k rôznym problémom a nám často ani nenapadne spájať ich práve so slezinou:
Tieto nepríjemnosti nemusia vždy súvisieť s oslabenou slezinou. Ale často nám dokážu veľa naznačiť. Zvlášť ak máte podobných príznakov viac. Je fajn myslieť na to, že sme jeden celok a keď sa začneme starať o svoje telo, pozitívne sa to prejaví v rôznych úrovniach nášho života.
O tom je udržateľný zdravý životný štýl. Vnímať sa ako celok. Nie o úpornej snahe schudnúť za každú cenu, vrhať sa do „zaručených diét“ ale o pochopení seba, svojho tela a toho, prečo sa mi dejú veci, ktoré sa mi dejú. Pretože na všetky problémy existuje riešenie. Kľúčom je začať o tom uvažovat inak. Pretože každý náš čin začína myšlienkou.
Slezina je spolu s pankreasom v čínskej medicíne vnímaná ako jeden orgán (jeden okruh), zatiaľ čo žalúdok je ich párovým orgánom. Správne fungujúca slezina a pankreas sa postarajú o to, aby sme z potravy nabrali dostatok živín a vďaka tomu mali dosť životnej energie.
Okruh sleziny sa dostáva na vrchol svojich síl na prelome leta a jesene. To je obdobie, kedy potrebuje najviac posilniť a podporiť.
Môžete tak urobiť v prvom rade vhodnou posilňujúcou stravou a bylinkami.
A v neposlednom rade je to správne a poriadne žuvanie jedla a jeho dostatočné preslinenie v ústach. Rýchle nevedomé hltanie jedla je jednou z najväčších záťaží pre tráviace orgány. Aj keby ste hltali super zdravé potraviny.
Ako vidíte, v našom organizme všetko so všetkým súvisí. Sme jeden celok a nezáleží na tom, čo urobíme občas ale ako sa o seba staráme každý deň.
Nakoniec mám pre vás pár tipov na jedlá s pozitívnym vplyvom na okruh sleziny.
Pšenový koláč s karamelizovanými jabĺčkami a mandľovou posýpkou