Čoraz častejšie mi píšete, že vás zaujíma varenie podľa ročných období. Že by ste radi vedeli, ako sa jedlom neochladzovať a ako sa pripraviť na zimu. Verím, že naozaj má zmysel uvažovať nad tým, čo jesť a variť v lete a zime. Tak ako sa počas ročných období mení náš šatník, mal by sa meniť aj náš jedálniček. Mne to funguje už roky a môže aj vám. Je naozaj príjemné netrápiť sa v chladnom období chorobami.
No najlepšie urobíte, ak začnete už teraz. Aj keď sa vám možno zdá, že počasie vonku je ešte príjemné. Naše telo totiž potrebuje čas na prípravu. V lete sme mu dali zabrať zmrzlinami, kopou ovocia, smoothie-čkami a ľadovými nápojmi. To všetko nás extrémne ochladzuje. V horúcom letnom počasí je to síce príjemné, no jeseň a zima nám to poriadne spočítajú. Telo má totiž dlhú pamäť.
Preto nemá zmysel čakať a je lepšie začať sa už teraz pekne zvnútra ohrievať. Napríklad touto exotickou polievkou, v ktorej nájdete ohrievajúce ingrediencie ako sú čili, zázvor či cesnak. A celé to výborne chutí.
Do tejto polievky dávam sezamový olej. Ak ho nemáte, môžete ho nahradiť napríklad slnečnicovým olejom. Kešu a cícer zas opekám na zmesi čili oleja a sezamového oleja. Ak nemáte čili olej, pridajte k oleju mleté čili.
2 väčšie mrkvy
1 stredne veľký batát (asi 270 g)
1 menšia cibuľa
1 strúčik cesnaku
300 – 400 ml horúceho zeleninového vývaru
1/2 ČL soli
1 PL sezamového oleja na krém + 2 PL sezamového oleja na cícer a kešu (alebo 1 PL čili oleja a 1 PL sezamového oleja)
3 – 4 cm kúsok čerstvého zázvoru
1/2 ČL mletej sladkej papriky
kurkuma
mleté kari korenie
mletý koriander
čili korenie mleté alebo kúsok čerstvej červenej čili papričky zbavenej jadierok a nasekanej nadrobno
1/2 kocky kvalitného zeleninového bio bujónu
1 PL paradajkového pretlaku
150 ml kokosového mlieka z konzervy
4 – 6 PL uvareného cíceru
2 hrste kešu orieškov natural (teda nepražených a nesolených)
1 limetka (môžete vynechať)
Očistite všetku zeleninu. Cibuľu nakrájajte nadrobno, mrkvu na kolieska a batát na väčšie kocky. Cesnak ošúpte a nasekajte alebo rozpučte. Zázvor ošúpte (ak máte v bio kvalite, stačí ak ho umyjete).
V hrnci zohrejte olej so soľou a pridajte cibuľu. Nechajte ju asi 3 minúty speniť, potom pridajte mrkvu a batát. Prihoďte všetko korenie a šťavu zo zázvoru. Kurkumu, kari a koriander dávam v rovnakom pomere, zhruba 1/4 čajovej lyžičky. Čili len trošičku. Pridávajte ho postupne, aby ste dosiahli pálivosť, ktorá vám vyhovuje. Pár minút spolu opekajte.
Ako získate šťavu zo zázvoru? Môžete ho nastrúhať a šťavu vytlačiť. Alebo to urobte ako ja, pomocou lisu na cesnak. Zázvor v ňom ostane a vytečie len šťava.
Zalejte horúcim vývarom alebo vodou. Dajte len toľko, aby bol zarovno so zeleninou. Budeme ešte pridávať tekutú časť kokosového mlieka a chceme aby polievka ostala hustá.
Pridajte zeleninový bio bujón. Ak ho nemáte, dajte 1 PL kvalitnej sójovej omáčky alebo na začiatku trochu viac soli. Nezabudnite ešte pridať lyžicu paradajkového pretlaku.
Nechajte variť pod pokrievkou na miernom plameni 20 minút.
Kešu oriešky opláchnite v sitku studenou vodou a nechajte ich chvíľu odkvapkať.
Na panvici ohrejte olej, pridajte soľ podľa chuti a trochu mletého čili, ak ste nepoužili čili olej. Zasypte trochou kurkumy a koriandru. Dobre premiešajte a vložte kešu a cícer. Opekajte na silnejšom plameni, aby boli oriešky a cícer chrumkavé a chytili farbu. Trvá to približne 5 minút a je potrebné ich miešať. Nakoniec pridajte pár kvapiek limetkovej šťavy.
K uvarenej zelenine pridajte kokosové mlieko. Dávam len tekutú časť, ktorá sa oddelila od pevnejšieho tuku. Krátko spolu prehrejte a potom zmixujte na hladký krém.
Ak by sa vám zdalo, že máte viac tekutiny, tak ju ešte pred pridaním kokosového mlieka z hrnca trochu naberačkou odoberte. Odložte si ju bokom. V prípade potreby ňou polievku zriedite, naopak to už nejde:)
Hotovú polievku môžete dochutiť troškou limetkovej šťavy, záleží na vašich chutiach. Na hotový krém na tanieri naservírujte kešu s cícerom a niečo zelené. Napríklad petržlenovú vňať alebo čerstvý koriander, ak ho máte radi.
Dobrú chuť