Táto vynikajúca polievka vás vďaka zázvoru krásne zahreje počas studených dní. Navyše je jednoduchá a rýchla na prípravu. Je hotová za 30 minút. Robievame ju doma často a nevieme sa jej dojesť :-) Na posledných niekoľko minút varenia, do nej zvyknem pridať aj trochu morskej riasy DULCE, ktorá je veľmi bohatá na železo. Aj keď riasa vonia po mori, v hotovej polievke ju necítiť a nutrične ju krásne vylepší.
1 stredne veľká tekvica hokkaido
1 veľká mrkva
1 cibuľa
3 PL slnečnicového alebo repkového oleja lisovaného za studena
1 ČL morskej nerafinovanej soli
500-600 ml horúceho zeleninového vývaru alebo vody
2-3 cm kúsok čerstvého zázvoru (dá sa nahradiť aj sušeným)
4 ČL sušenej riasy Dulce (nemusí byť)
1-2 PL umeoctu na dochutenie
4 PL tekvicových jadierok na podávanie
Hokkaido poriadne očistíme v studenej vode, odrežeme zbytok stonky a lyžicou vyberieme strednú mäkkú časť s jadierkami. Pevnú časť nakrájame na 1,5 – 2 cm kúsky. Nemusí sa lúpať, šupka varením krásne zmäkne a navyše je v nej veľa prospešných látok. Mrkvu očistíme a nakrájame na kolieska.
Na posolenom oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme tekvicu a mrkvu a krátko pražíme. Zalejeme horúcou tekutinou. Stačí len toľko, aby jemne prekrývala zeleninu. Chceme hustý krém, ktorý má výraznejšiu a plnejšiu chuť. Prihodíme očistený kúsok zázvoru a varíme približne 20 minút.
Ak chcete túto polievku obohatiť o železo, 3-4 minúty pred koncom varenia pridajte riasu Dulce. Pred tým, než ju pridám do polievky, opláchnem ju v sitku pod tečúcou vodou.
Keď je zelenina uvarená, vyberieme zázvor, ktorý už nebudeme potrebovať. Zeleninu zmixujeme na hladký krém, postačí na to aj obyčajný tyčový mixér. Napokon dochutíme umeoctom, ktorý tento krém úžasne chuťovo pozdvihne.
Po uvarení zeleniny, ešte pred mixovaním, zvyknem do polievky pridať aj bielu miso pastu (miso shiro). Zvýrazni jej chuť a dodá zdravé enzýmy. No a vďaka fermentácii pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru. Dáva sa 1/2 čajovej lyžičky na osobu a už sa nevarí, aby sme enzýmy nezničili.
Podávame s tekvicovými jadierkami, ktoré ale nesypeme priamo z vrecúška. Je dobré najprv ich umyť a potom tepelne upraviť. Ako to správne urobiť, aby boli chutnejšie a zdravšie sa dozviete v mojom e-booku zdarma. Stačí kliknúť na tento odkaz >>> Prečo a ako viac viac variť bez mäsa, mlieka, vajec a cukru
Dobrú chuť