Pohánka je bezlepková obilnina, ktorá má najviac ohrievajúcej energie zo všetkých obilnín. Preto je vhodná na chladné dni, ale v lete s ňou buďte opatrní. V lete ju používam len okrajovo a to vo forme múky do palacinkového cesta alebo na zahustenie jedla.
Ale v chladných častiach roku ju mám na tanieri pravidelne, minimálne raz za týždeň. Má totiž veľa zdravotných benefitov.
Účinok rutinu sa výrazne posilňuje v kombinácii s vitamínom C. Preto je dobré pohánku kombinovať s potravinami bohatými na vitamín C. Napríklad s kvasenou kapustovou zmesou.
Pečená zelenina s pohánkou a tempehom
Jemnučké špaldovo-pohánkové palacinky
Tempeh je fermentovaný výrobok zo sóje, ktorý je vďaka fermentácii veľmi dobre stráviteľným zdrojom kvalitných bielkovín. Tiež je bohatý na vitamíny skupiny B. Zoženiete ho v každom väčšom supermarkete. Do tohto jedla sa vyslovene hodí údený tempeh.
1 menšia cibuľa
2 PL oleja
soľ
mleté čierne korenie
1 ČL čerstvého nadrobno nasekaného rozmarínu
2 stredne veľké mrkvy
150 – 160 g údeného tempehu
2 hrnčeky uvarenej pohánky (krúpy) – to je približne 1 hrnček neuvarenej pohánky
Na podávanie:
pažítka/ jarná cibuľka alebo klíčky
1 PL slnečnicových semienok
kopček kvasenej zeleniny
Do panvice dajte olej so soľou a keď sa ohreje, pridajte nadrobno pokrájanú cibuľu. Po chvíli pridajte mrkvu nakrájanú na tenké kolieska. Zasypte mletým čiernym korením a nadrobno nasekaným čerstvým rozmarínom.
Restujte prikryté 10 minút, pravidelne premiešajte aby sa jedlo nepripálilo.
Po 10 minútach pridajte na malé kocky pokrájaný tempeh a ešte restujte pár minút.
Nakoniec primiešajte uvarenú pohánku a všetko spolu prehrejte.
Na tanieri ozdobte niečim zeleným (skvelá je pažítka alebo žerucha) a posypte lyžicou slnečnicových semienok. Podávajte ideálne s kvasenou zeleninou. Hodí sa chuťovo a tiež kvôli vitamínu C ako som spomínala na začiatku článku.
Dobrú chuť ♥