Do krémových polievok sa často pridávajú zemiaky. Ja som do tejto karfiolovej polievky som pridala cícer. Nie je ho v nej veľa, takže polievka nemá cícerovú chuť. Zato je krémovejšia a vďaka cíceru získala aj nejaké bielkoviny. Je teda výživnejšia.
Hlavným korením v tomto kréme je mletý koriander, ktorý sa podľa mňa k cíceru aj karfiolu perfektne hodí. O finálne doladenie sa postará citrónová šťava. Dodá polievke sviežosť, takže ju určite nevynechajte.
Nechcete si oslabovať svoje obličky? V tom prípade dávajte soľ do jedál hneď na začiatku varenia. Ja ju dávam už do oleja, na ktorom spením cibuľu. V prípade potreby na konci ešte dosolím, ale radšej umeoctom než soľou.
Na zjemnenie polievky pridávam na konci rastlinnú smotanu. Najviac sa mi osvedčila mandľová, ale aj kokosové mlieko či smotana z krabičky bolo fajn.
1 menší karfiol (približne 500 g)
1 cibuľa
8 cm kúsok póriku (biela časť) alebo pevná svetlá časť jarnej cibuľky
800-900 ml horúceho zeleninového vývaru alebo vody
1 neveľký hrnček uvareného cíceru (je to asi pol hrnčeka suchého)
2 strúčiky cesnaku
2 PL oleja (dávám sezamový)
1 až 1 a 1/2 ČL soli
1 zarovnaná ČL mletého koriandru
mleté čierne korenie
4 PL rastlinnej smotany (najlepšie mandľovej alebo kokosovej či kokosové mlieko z krabice)
2 ČL svetlej miso pasty (miso shiro)
citrónová šťava
Najprv si pripravíme cícer. Poriadne ho prepláchneme a dáme namáčať na 10-12 hodín. Potom ho uvaríme bez soli do mäkka. Varím ho v tlakovom hrnci asi 40 minút.
Ďalej očistíme a nakrájame všetku zeleninu na polievku. Cibuľu a pór nakrájame nadrobno, karfiol na ružičky. Cesnak nasekáme alebo popučíme.
Na osolenom oleji speníme cibuľu spolu s pórikom. Pridáme karfiol a cesnak a krátko spolu restujeme. Nezabudneme pridať aj mletý koriander a čierne korenie a podlejeme horúcim vývarom. Dáme ho toľko, aby len trochu prekrýval zeleninu (asi 1 cm). Privedieme k varu, znížime plameň a varíme približne 7 minút.
Potom pridáme uvarený cícer a ešte spolu povaríme 3-5 minút, kým nie je karfiol mäkký. Ku koncu pridáme smotanu a ešte minútu varíme. Odstavíme, pridáme miso pastu a zmixujeme na hladký krém.
Ak by sa vám polievka zdala príliš hustá, pridajte počas mixovania trochu horúceho vývaru alebo vody.
Na konci dochutíme citrónovou šťavou. Tento krok určite nevynechajte.:) Šťavu pridávajte postupne a vylaďte polievku podľa svojej chuti.
Podávame s bylinkami, semienkami alebo s opečenými kúskami karfiolu (stačí olej a trochu omáčky Tamari, prípadne štipka čili). Ak ste milovníkmi cíceru, tak môžete polievku doplniť smaženým cícerom.
Môj tip: Zaraďte na jeseň do jedálnička čo najviac rôznych druhov bielej zeleniny ako je daikon, biela reďkovka, karfiol, pór, zeler, petržlen, biela kapusta, kvaka, cesnak, chren. Pomôžu vám posilniť pľúca, ktoré sú práve na jeseň najviac oslabené. Alebo sa pustite do ešte väčšej zmeny a pridajte sa do môjho jesenného kurzu Odolnejší na jeseň a zimu. Naučíte sa pripravovať mnoho chutných protizápalových receptov a podporíte tak nielen svoju imnunitu ale vyhnete sa aj priberaniu počas dlhých studených mesiacov.
Dobrú chuť!