Máte radi talianske rizoto? Krémové, lahodné a jemné…mňam :-) Presne takéto rizoto sa dá pripraviť aj z čisto rastlinných zdrojov. Keď nám náš kamarát Peťo pred rokmi uvaril rizoto s pečenou tekvicou, hneď sme sa do neho zamilovali. Niet sa čomu diviť, naučil sa to priamo od Taliana.
Kedže sa snažím variť bez mäsa, mlieka a vajec, aj toto rizoto som si podľa toho prispôsobila. Na chuti mu to neubralo. Zato je ľahšie stráviteľné a obsahuje len minimum nasýtených mastných kyselín, ktoré nie sú bohviečo pre naše zdravie.
A navyše je v ňom tak zdravý a cenený šafran.
Šafran sa považuje za najdrahšie korenie. Na druhej strane, má veľmi pozitívne účinky na zdravie a do jedla ho dávame len trošku. Ak ho nemáte, môžete si toto rizoto uvariť aj bez neho.
Rizoto:
250 g ryže na talianske rizoto (použila som Arborio)
2 PL olivového oleja
1 menšia cibuľa
1 väčší strúčik cesnaku
1,5 dcl bieleho vína
1/2 ČL šafranu
soľ
0,6-0,7 l zeleninového vývaru alebo horúcej vody
1 kocka zeleninového bujónu (použila som bio bujón bez droždia)
2 dcl ryžovej smotany
1 čl bielej miso pasty miso shiro (môžete vynechať)
1 PL lahôdkového droždia
Pečená tekvica:
250 g ošúpanej muškátovej tekvice (môžete použiť aj maslovú)
1 PL slnečnicového oleja na pečenie
soľ
mleté čierne korenie
sušený tymián
Najprv dáme piecť tekvicu. Trúbu nastavíme na 200 stupňov. Tekvicu nakrájame na približne 1,5 centimetrové kúsky a dáme do pekáča. Pridáme olej, podľa chuti osolíme a dochutíme trochou čierneho korenia a tymiánu. Dobre premiešame a dáme piecť na 25 -30 minút, kým nebude mäkká.
Zeleninka sa nám pečie a my sa pustíme do rizota.
Najprv si pripravíme horúci vývar alebo vodu, do ktorého dáme rozpustiť zeleninový bujón. Potom na mierne posolenom olivovom oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Pridáme ryžu a krátko pražíme. Prilejeme víno a necháme ho za stáleho miešania vsiaknuť do ryže. Následne k ryži pridáme šafran a prilejeme naberačku vývaru s bujónom.
Ak sa tekutina vstrebe, prilejeme ďalšiu naberačku a premiešame. Takto pokračujeme až kým nie je ryža uvarená, ale nie rozvarená. Mala by ostať tzv. „al dente“, alebo na skus. Tento proces trvá asi 20-25 minút, v závislosti od druhu ryže. Od talianskeho rizota radšej neodchádzajte, potrebuje pravidelne miešať.
Aby sme docielili krémovú chuť rizota bez syra, zmiešame ryžovú smotanu s lahôdkovým droždím. Ak máte miso pastu, pridajte aj túto. Zmes pridáme do práve odstavenej ryže (miso sa nevarí, aby sa zachovali cenné látky). Dobre premiešame a prikryté necháme 2 minúty odpočívať.
Nakoniec k ryži pridáme upečenú tekvicu a podávame.
Dobrú chuť