Lahodná arašidová omáčka

Výborná arašidová omáčka na ázijský spôsob

Jedna z mnohých vecí, ktoré som si na Bali zamilovala je arašidová omáčka. Krásne pozdvihne chuť zeleniny. Výborne sa hodí k jarným zeleninovým závitkom, alebo do tzv. Poke bowl (=poke miska) plnej zeleniny v kombinácii s ryžou či quinoou a napríklad s tofu. Pokojne si ju tiež dajte k šalátu alebo k naparenej zeleninke, namiesto dresingu.

Len to neprežeňte s množstvom a frekvenciou, predsa len obsahuje celkom dosť tuku. Myslím, že je skvelá pre občasné spestrenie zeleninových jedál.

Arašidové maslo vyberajte dobre

Základom tejto omáčky je arašidové maslo. Môžete použiť jemné alebo s kúskami arašidov. Vyskúšala som obidve varianty a chutili mi. No vždy si vyberajte kvalitné arašidové maslo. Tu sa šetriť neoplatí. Teda kupujte v prvom rade také, ktoré obsahuje len arašidy a prípadne ešte soľ. Nič iné do kvalitného arašidového masla nepatrí, takže ak vidíte v zložení palmový olej, cukor či emulgátory, také maslo nekupujte. 

Rada používam arašidové maslo od firmy Svět plodů, ktorá má aj slovenský e-shop. Má skvelú konzistenciu, preto sa s ním dobre pracuje, vysokú kvalitu a výborne chutí.

Ingrediencie na 2 porcie:

2 kopcovité PL kvalitného arašidového masla (napríklad od firmy Svět plodů)
1 PL omáčky Tamari (alebo Shoyu –  nie je bezlepková)
1 kopcovitá ČL ryžového sladu alebo sirupu
1-2 PL studeného kokosového mlieka (ak nemáte, nahraďte studenou vodou, prípadne úplne vynechajte – podľa hustoty masla)
1 PL limetkovej alebo citrónovej šťavy


Potrebný čas: 10 minút

Lahodná arašidová omáčka

Postup:

Všetky ingrediencie dobre zmixujeme alebo vymiešame. Mixujte v prípade, že máte mixér s menšou nádobkou, pretože množstva je menej a vo väčšej nádobe by sa stratilo. Môžete tiež pokojne vymiešať vidličkou.

Ingrediencie (hlavne Tamari a limetkovú šťavu) pridávajte k arašidovému maslu postupne a ochutnávajte. Vylaďujte pomer ingrediencií, tak aby ste si vytvorili ideálnu chuť pre seba.

Kokosové mlieko, alebo jeho časť môžete nahradiť vodou.

Obmieňajte, skúšajte

Omáčku môžete obmieňať podľa svojej chuti. Napríklad pridajte chilli, ale radšej v zime, než v týchto horúcich dňoch. Chilli veľmi zohrieva organizmus.

Ďalšou variantou je cesnak. Skúste do omáčky pridať trochu sušeného alebo veľmi jemne nastrúhaného čerstvého cesnaku.

Dobrú chuť

Vyskúšali ste tento recept? Dajte mi prosím vedieť, ako sa vám páčil. Môžete to napísať priamo tu do komentára, alebo na Facebooku. Ak ma sledujete na Instagrame, pochváľte sa, odfoťte svoj výtvor a nezabudnite ho označiť @laskavevarenie. Rada budem vašu fotku zdieľať. Vďaka!

Soňa Maléterová
Milujem jedlo a už niekoľko rokov ho varím chutne, zdravo a ľahko. Hovorím tomu LÁSKAVÉ VARENIE, pretože pri ňom vzniká jedlo láskavé k telu aj duši. Jedlo, ktoré telu prospeje a omladí ho. Rada sa s vami podelím o užitočné informácie a skúsenosti, vďaka ktorým sa budete cítiť a vyzerať lepšie. Viac sa o mne dozviete tu >>
Komentáre
  1. Jana píše:

    Soni, chtěla jsem se zeptat, to oranžové, nakrájené na větší kousky jsou batáty? Nebo, co je to za zeleninu?

    • Soňa Maléterová píše:

      Jani áno, to sú naparené batáty. Veľmi dobré a rýchlo hotové. Len jemne osolím a za asi 12 minút sú mäkké.

  2. Jana Dvořáková píše:

    Soni, co je to oranžové nakrájené na větší kousky? Batáty?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely zpracovania tohto komentára. Zásady ochrany osobných údajov.