Bláznivý nápad môjho muža

„On sa snáď úplne zbláznil!“, hovorím si v duchu a myslím tým svojho muža.  Sme spolu už vyše 13 rokov, ale ešte stále ma neprestáva  prekvapovať.  Tak ako v ten deň, keď to na mňa z čista-jasna   vybafol: „Keď už tým tvojim zdravým varením tráviš toľko času a tak vášnivo o tom rozprávaš, mohla by si o tom začať písať BLOG.“

„Prosím ťa, koho by už toto mohlo zaujímať?“

„Vieš, myslím, že by to mohlo zaujímať dosť veľa ľudí. Sama si vravela, že v poslednej dobe ti pribudlo veľa známych, ktorí majú v rodine nejaký zdravotný  problém. A to, že sa ťa stále niekto pýta ako to robíš, že si taká štíhla? To hovorí samo za seba.“

Chrobák v hlave

A tak sa dostal chrobáčik do mojej hlavy :-)  Nemusela som totiž ani dlho premýšľať a narátala som  5  mojich priateliek, ktoré v poslednej dobe prišli s tým, že majú v  rodine alergiu,  potravinovú intoleranciu,  atopický ekzém alebo dlho a bez výsledkov riešia neustále nádchy a zapálené hrdlá svojich detí.  A spomenula som si aj na niektoré naše konverzácie. Keďže vedia, že sa stravujeme inak,  pýtali sa ma:

 • Čím mám nahradiť kravské mlieko?
 • A mám si kúpiť v lekárni vápnik aby mi nechýbal?
 • A čo dávaš do palaciniek?
 • Je lepšie ovsené alebo ryžové mlieko?
 • Ako mám malej obmedziť cukor?
 • Čo mám robiť aby mi deti jedli strukoviny? Vždy mi tú fazuľu z polievky vyberú.
 • Čo si dala do tej krémovej polievky, že je tak dobrá aj bez smotany?
 • Váš synček skutočne zje akúkoľvek zeleninu?

Ako by som videla seba…

Och, ja im tak veľmi rozumiem. V takýchto chvíľach sa usmejem a spomeniem si na seba pred tromi rokmi. Veď ja som vtedy ani netušila, že vôbec nejaké ovsené mlieko existuje :-) A o ďalších ešte väčších zázrakoch, bez ktorých si dnes neviem varenie predstaviť ani nehovorím.

Ale, prirodzene, mám  medzi kamarátkami aj také, ktoré silné alergie svojich detí berú ako nevyvrátiteľný fakt a nad stravou sa nezamýšľajú. Tie majú väčšinou pochybovačné otázky:

 • Vy ráno jedávate  ovsenú kašu?  Bez mlieka alebo jogurtu?  Dokonca niekedy zeleninovú polievku?  Brrrr
 • A máš dosť bielkovín keď neješ mlieko a mliečne výrobky a takmer žiadne mäso?
 • Prečo mu (nášmu synčekovi) nedopraješ trochu cukru? Veď to vybehá a aj tak sa k nemu v škôlke alebo v škole dostane.

Takýchto ľudí nepresviedčam,  neargumentujem.  Viem, že všetko má svoj čas a k dôležitým veciam v živote musíme dozrieť.

Kto chce, hľadá spôsob. Kto nechce, hľadá dôvod.   

Viem, že veľa ľudí chce. Chcú sa cítiť lepšie, chcú mať zdravé deti, ktoré netrávia takmer celú jeseň a zimu doma s virózami. Chcú, ale nevedia ako na to a často sú zmätení.  A ani sa nedivím.  Sme doslova zaplavení informáciami, ktoré sú často protichodné, dokonca zavádzajúce. Sme masírovaní reklamou, ktorej jediným cieľom je predať, predať, predať. Nie, tu skutočne nejde o naše zdravie, akokoľvek pekne to môže v reklamnom spote vyzerať.

A tak vznikol  tento blog.  Blog o skutočnom živote jednej ženy a jej rodiny.  Teda o jednej jeho časti,  ktorou je jedlo. Lebo na jedle záleží. Veľmi. Píšem ho s nádejou, že pomôže Vám všetkým, ktorí hľadáte spôsob.  Verím, že tu nájdete  odpovede na Vaše otázky, ale aj inšpiráciu a možno nakopnutie k lepšiemu zdraviu či postave.

Milujem jedlo a už niekoľko rokov ho varím chutne, zdravo a ľahko. Hovorím tomu LÁSKAVÉ VARENIE, pretože pri ňom vzniká jedlo láskavé k telu aj duši. Jedlo, ktoré telu prospeje a omladí ho. Rada sa s vami podelím o užitočné informácie a skúsenosti, vďaka ktorým sa budete cítiť a vyzerať lepšie. Viac sa o mne dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely zpracovania tohto komentára. Zásady ochrany osobných údajov.